Posjet

Autor: Biljana Fluka, 26. 11. 2016.

U četvrtak 24. 11. 2016. došlo nam je u posjet putujuće kazalište Produkcija Z s lijepom i poučnom lutkarsko - glazbenom predstavom "Dobro se dobrim vraća".

Dobro se dobrim vraća

Predstava je započela pjesmom u kojoj su djeca naučila da na svijetu ima triput više mora nego kopna, kako mora izgledaju i da će se radnja predstave odvijati u Jadranskome moru. Nakon što su stavila maske i dihalice uputila su se na samo morsko dno da vide kako žive naše ribice i što se sve s njima događa.

Tu su upoznala RIBU-IBU koja im je ispričala lijepu i poučnu priču o tome kako se u nevolji stvaraju prijateljstva i kako se dobro uvijek dobrim vraća.

Djeca su kroz predstavu naučila tko su ribama najveći neprijatelji: udica, hobotnica s osam krakova, jež, vlasulja ili raža i morski pas. S nekima kao što su udica, jež ili raža lako je izaći na kraj! Treba ih jednostavno izbjegavati jer inače završi loše po ribice. Koga prevari udica, toga čeka ribarnica! Kad je u blizini jež, najbolje je bjež! bjež! jer ima opasne bodlje kojima ih može napasti. Kad vlasulja ili raža dodirne ribu, to ribu jako zapeče. I od hobotnice se moguće spasiti tako da se sakrije u špilju.

Upravo se jedna HOBOTNICA-OBOTNICA uhvatila u mrežu. RIBA-IBA, najstarija i najmudrija među ribama, nagovara druge ribe da joj pokušaju pomoći. One je upozore da bi ih Hobotnica, ako joj pomognu, mogla ponovno napasti. Riba-iba ih upozorava da ne trebaju tako razmišljati: možda će ih upravo, ako joj pomognu, prestati napadati. Kad je netko u nevolji i opasnost na njega vreba, bez obzira što je neprijatelj, pomoći mu treba! Ribice kažu hobotnici da će je osloboditi iz mreže, ali im ona prije mora obećati da ih više neće napadati. Pokidaju zubima mrežu i oslobode Hobotnicu. Hobotnica im zauzvrat obeća pomoć ako se one nađu u opasnosti.

Dolazi i riba iz drugog mora – BAKALAR-AR kojeg još zovu i Brzi Ar. Pita može li im se pridružiti. Jedna ga ribica izaziva na utrku. Kako bi pobijedila, posluži se lukavstvom: nagovori druge ribice da plivaju oko Bakalara i ometaju ga da ne pobijedi. Tako je i bilo. Uvečer Riba-iba kaže drugim ribama da Bakalaru pripreme krevet.

Ujutro se ispred špilje pojavi opasnost: morski pas. Ribice ne mogu izaći van jer će ih morski pas pojesti, a gladne su pa bi mogle umrijeti od gladi. Odluče se obratiti Hobotnici-obotnici za pomoć, ali nemaju ni telefona ni mobitela kao ljudi. Zato netko mora otići do hobotnice. Odluče da to bude najbrža riba među njima – ona koja je jučer pobijedila u utrci s Bakalarom-arom. Ali, ona priznaje da zapravo nije najbrža i da nije pravi pobjednik jer je pobijedila prevarom. Na to se Bakalar-ar ponudi da će otići do Hobotnice-obotnice. Hobotnica odlazi pomoći ribicama, ali to ne može učiniti sama. Zato glumac poziva djecu da svojim pljeskanjem i navijanjem pomognu Hobotnici u borbi s Morskim psom. Uz pomoć djece Hobotnica-obotnica na kraju ipak uspije otjerati Morskoga psa. Bakalar-ar i Hobotnica-obotnica pohvale jedno drugo za hrabrost. Ribice slave slobodu: nema ništa ljepše od slobode! Sada kažu i Bakalaru-aru: Ti si isti kao i mi i s nama ćeš živjeti!

Na kraju glumac podsjeti djecu čemu ih je sve predstava naučila. Iako se činilo da Ribe i Hobotnica nikako ne mogu živjeti zajedno, jedno dobro djelo Ribica sve je promijenilo. Ni Ribice nisu prihvaćale Bakalara-ara jer je došao iz drugih mora, ali im je on puno pomogao. Ono što je iz cijele priče važno zapamtiti je da se dobro uvijek dobrim vraća. Kad je netko u nevolji, treba mu pomoći jer nikad ne znaš kad će pomoć i tebi zatrebati.

Na kraju je Hobotnica-obotnica odlučila djeci pokloniti CD-e s pjesmama iz predstave zato što su joj pomogla svojim pljeskanjem i navijanjem.