Vijest

Autor: Biljana Fluka, 31. 10. 2017.

Osmi razredi na dvodnevnoj terenskoj nastavi u Vukovaru

IZVJEŠĆE O IZLETU U VUKOVAR

Osnovna škola Čučerje 23.10.2017. organizirala je za učenike osmih razreda izlet u grad Vukovar. Iz Čučerja smo krenuli u 4.30 organiziranim prijevozom što je mnogim roditeljima teško palo. Nama se nije bilo teško dići  jer svaki izlet nam je drag. Svako druženje nam je drago. Na put su nas pratile razrednice Jadranka Kruljac, Ksenija Domančić Bajić, profesor tjelesnog Željko Lisičak i profesorica povijesti Stella Ilić. Ovaj izlet organiziran je iz razloga da bismo upoznali podatke iz Domovinskog rata, posjetili muzeje vezane uz tu temu i vidjeli ponešto o čemu smo dosada samo slušali. Vjerujem da nas je velika većina sve to oko rata u našoj domovini Hrvatskoj dosada doživljavala na drugačiji način.  Ono što smo vidjeli i čuli ostavit će na mnogima veliki trag koji će pamtiti do kraja života. Vukovar je grad na Dunavu koji je  i prirodna granica sa Srbijom. On je naša najveća riječna luka. Također je kulturno i gospodarstveno središte tog dijela Hrvatske. Ono što smo mi trebali tamo saznati i vidjeti je da je Vukovar grad koji je od strane JNA ( Jugoslovenske  narodne armije) napadnut i od istih doživio najkrvaviju bitku u Domovinskom ratu. 87 dana je proveo u opsadi. Bio je potpuno razoren. Slike koje smo vidjeli i priče koje smo čuli teško je zamisliti. Koliko je bilo teško, to znaju jedino ljudi koji su to preživjeli. Nakon pada Vukovara tamo su se dogodili strašni ratni zločini i masovna ubojstva. Posjetili smo mnoga mjesta koja o tome govore. Najprije smo posjetili smo Muzej  GRADA Vukovara koji govori o njegovoj kulturno-povijesnoj zbirci, i arheološkim pronalascima. Zatim smo posjetili spomenik koji se nalazi na ušću rijeke Vuke i Dunava. Bijeli je to križ koji je podignut u spomen onima koji su dali život za slobodnu i nezavisnu Hrvatsku. Negdje sam pročitala da on tamo stoji kao uspomena, ali i kao opomena. Posjetili smo i Vodotoranj visok 50 m koji je tijekom napada pogođen sa 600 projektila i tako je postao simbol grada, stradanja i otpora. Posjetili smo gradsku bolnicu u Vukovaru  u čijem je podrumu za vrijeme napada počinjen veliki zločin nad ranjenicima bolnice. Također smo prošli  Trpinjsku cestu koja je prozvana grobljem tenkova  jer je na njoj uništeno 30 tenkova. Ovčara je mjesto koje me najviše rastužilo. Mjesto je to gdje su srpski vojnici ubili 194 civila i vojnika. Poznato je da je jedna od žrtava imala samo 16 godina. Memorijalni centar domovinskog rata Vukovar centar je koji čuva sjećanje na bitku za Vukovar i spaja vukovarsku prošlost i budućnost. Mi smo u izletu imali uključeno noćenje, šetnju gradom i mali provod kao disko večer. Bilo je lijepo, ali sam se ipak u nekoliko navrata uhvatila kako razmišljam o strašnim događajima. Vukovar je grad heroj, tako kažu mnogi. Ja kažem da je heroj nad herojima. Vukovar je grad koji je kao Feniks, ptica koja se izdigla i ponovo rodila iz svog pepela. Ptica je to koja predstavlja Uskrsnuće. Vukovar je grad koji se ne zaboravlja.

Anamaria Šturlić, 8.a