preskoči na sadržaj

Osnovna škola Čučerje Zagreb

 > Naslovnica
OGLASNA PLOČA

Posjet

Autor: Biljana Fluka, 14. 3. 2010.

Dodatna iz fizike na Otvorenim danima Instituta za fiziku

Otvoreni dan Instituta za fiziku održao se 5. ožujka 2010. god.



Bili smo u uzbudljivom posjetu Institutu u sklopu kojega smo mogli:

• upoznati se s najnovijim znanstvenim trendovima kroz obilazak laboratorija
• poslušati popularno-znanstvena predavanja s tematskim naglaskom "Fizika budućnosti"
• i doživjeti zanimljive i poučne pokuse.

Obilazak je trajao punih dva sata, međutim našim učenicima to je proletjelo kao petnaest minuta. U turi otvorenog dana Instituta za fiziku obišli smo tri laboratorija, dvije radionice i odslušali dva predavanja.  Vidjeli smo Biofizički laboratorij u kojem smo u ruke dobili pravi DNA, te smo ostali iznenađeni da je ta famozna DNA zapravo mala bijela vata. Naravno odmah nam se nametnulo pitanje kako ta vata stane u jednu stanicu? Tim pitanjem bavi se i Dr. sc. Tomislav Vuletićkoji nas je proveo kroz laboratorij.


Sljedeći bio je Laboratorij za fiziku površina i poduprtih nano-struktura u kojem smo se našli na meti nikome drugome nego samim elektronima. Naravno nismo bili u opasnosti jer oni su se nalazili u velikoj vakuumskoj pumpi, a učenici su ih mogli vidjeti pomoću luminiscentnog prozorčića koji bi zasvijetlio kada bi elektron u nj udario.


U Laboratoriju za magnetsku histerezu Dr. sc. Ivica Živković pokazao nam je koliko su zanimljivi magneti. Uočili smo da kada te magnete zagrijavamo oni gube svojstvo magnetičnosti, a kada ih hladimo onda još bolje privlače. Ponovili smo malo vektore sila, čuli o domenama feromagneta, vidjeli fontanu od tekućeg dušika i prije nego smo se okrenuli morali smo dalje ususret ljubaznim studenticama koje su nam pokazale neke vrlo uzbudljive pokuse koji opisuju svojstva magneta, kao što je elektromotor koji se sastoji od baterije, čavla, magneta i jedne žice.

Također vidjeli smo i da usprkos tome sto mislimo da magnet privlači samo željezo, on može privlačiti i papir, pluto čak i drvo ako takvo tijelo pliva na površini vode. Nakon toga slijedila je radionica Fizike ekspres gdje su učenici jako lijepo mogli vidjeti kako je zvuk zapravo mehanički val uz pomoć plamena koji je izlazio iz cijevi koja je proizvodila zvuk.


Kada smo završili obilazak laboratorija slijedila su dva predavanja:

Grafen inside
Marko Kralj

Uspostavljeni trend smanjivanja i poboljšavanja elektroničkih komponenti zaziva novu industrijsku revoluciju. Više nije moguće održavati napredak kroz mala poboljšanja u postojećoj (poluvodičkoj) tehnologiji. Znanstvenici diljem svijeta shvaćaju to kao poziv za pronalaženje novog tehnološkog koncepta, baziranog na novom građevnom materijalu. Rezultati najnovijih istraživanja ukazuju da je taj materijal nadohvat ruke, u vršku obične olovke. Upoznajmo zajedno grafen i spoznajmo da se u linijama teksta koji olovka ostavlja na papiru krije materijal od ogromnog interesa za budućnost. Jednostavno rečeno – materijal koji će uskoro postati glavna komponenta najmodernijih gadgeta.


Laseri - čudo kvantne fizike
Ticijana Ban

Možemo li danas zamisliti svijet bez lasera? Odgovor je naravno NE! S obzirom na njegovu široku primjenu u svakodnevnom životu počeli smo laser doživljavati kao jednu potpuno normalnu stvar bez da se u stvari pitamo što je to i kako to radi. Ovo predavanje ubacit će vas u vremenski stroj. Pojurit ćete od 1917. kada je postuliranjem stimulirane emisije prvi put došlo do ideje lasera, pa preko 1960. kada je napravljen prvi laser, do suvremene današnjice i nevjerojatne budućnosti.


Na kraju nas je oduševilo što smo svi mogli svirati lasersku harfu, vidjeti hologram instituta i jako puno starih, ali lijepih lasera.




Kontakti

e-Dnevnik - prijava
Office 365

Office 365 je besplatan za sve učenike i nastavnike

 

 

Obrazovni materijali

 



  


  

 

  
 


 


 

Pomoć roditeljima i učenicima


 



 


 

CMS za škole logo
Osnovna škola Čučerje Zagreb / Čučerska cesta 382, HR-10040 Zagreb / os-cucerje-zg.skole.hr / ured@os-cucerje-zg.skole.hr
preskoči na navigaciju