Influenceri i njihova uloga u životima djece i mladih

Autor: Sanja Jurić, 6. 3. 2023.

S obzirom na to da današnja djeca i mladi većinu svojeg slobodnog vremena provode uz medije, a ponajviše uz internet i društvene mreže te ovisno o svojim interesima prate različite influencere, u sedmim razredima proveden je projekt pod nazivom Influenceri i njihova uloga u životima djece i mladih.

Nakon što su na Satu razrednika pogledali dokumentarni film Influenceri, učenici su nizom različitih aktivnosti potaknuti na osvještavanje pozitivnih i negativnih utjecaja influencera koje prate na društvenim mrežama i na kritičko promišljanje o njihovim sadržajima i porukama.

Radeći u skupinama, naučili su da influenceri ili tzv. kreatori javnog mišljenja nisu nova pojava, nego su kroz povijest postojale različite osobe koje su svojim djelovanjem utjecale na javno mišljenje. Otkrivali su tko su influenceri, tj. utjecajne osobe u povijesti: Rosa Parks, papa Ivan Pavao Drugi, princeza Diana, Michael Jordan  te kako su svojim djelovanjem utjecali na druge ljude. Istraživali su koje su najpopularnije društvene mreže u Hrvatskoj i svijetu te tko su najpopularniji influenceri na različitim društvenim mrežama. Upoznati su s tipovima influencera s obzirom na broj pratitelja i s obzirom na vrstu sadržaja. Analizirali su i komentirali obrađene fotografije koje influenceri objavljuju na društvenim mrežama. Zatim su istraživali tko su poznati hrvatski influenceri “od kojih možemo učiti” i čime se bave svjetski poznata djeca kao influenceri.

Rezultate svojih istraživanja predstavili su u izrađenim slikokazima i plakatima koje možete pogledati OVDJE.