Stari zanati

Autor: Biljana Fluka, 15. 10. 2010.

Toplinom omekšan, teretom izravnan, volovski rog postaje ekološki vrijedan materijal. U rukama zadnjeg europskog zaljubljenika rožina nastaju predmeti svih namjena.

Dana 30. 09. 2010. učenici 2.a i 3.a razreda posjetili su Područnu školu Dankovec s ciljem da upoznaju majstora starog zanata, gospodina Antuna Penezića koji izrađuje češljeve, unikatni nakit, trzalice i razne ukrasne predmete od rogova. Gospodin Penezić živi u našem susjedstvu, u Gračanima i jedini je češljar na području Hrvatske i Europe. Na poziv učiteljice 2.c razreda, Sanje Kovačević rado se odazvao i prezentirao svoj način rada kao i same predmete izrađene od životinjskih rogova.Učenici su bili oduševljeni i imali su bezbroj pitanja na koja im je gospodin Penezić rado odgovarao, te su tako saznali i to da je on izradio stazu za slijepe koja se nalazi na putu prema Sljemenu i da je ta staza, uz još jednu u Americi, jedina staza za slijepe na svijetu.