Autor: Biljana Fluka, 1. 3. 2013.

Energetski tjedan u Zagrebu

U sklopu aktivnosti vezanih za energetski tjedan u Zagrebu na nastavi fizike uklopljena je ta tema u cjelinu koju obrađujemo po programu ENERGIJA. Dok smo govorili o vrstama energije osvrnuli smo se i na ekološku važnost energije, obnovljive i neobnovljive izvore energije koju koristimo. Objasnili smo pojam potencijalne energije kako bi to učenici lakše shvatili.

Neobnovljivi izvori energije

Neobnovljivi izvori energije ne mogu se ponovo iskoristiti kada ih jednom upotrijebimo. To su fosilna goriva - nafta, plin i ugljen te uran. Fosilna goriva nastala su od ostataka biljaka i životinja koji su živjeli prije milijun godina. Najviše energije dobivamo upravo iz ovih izvora.

Obnovljivi izvori energije

Obnovljivi izvori energije se ne iscrpljuju. Njih se može koristiti neograničeno. To su sunčeva energija, energija vjetra, geotermalna energija, biomasa i hidroenergija.

U sklopu toga odradili smo zgodan pokus sa turbinom i vodenim mlazom. Pokus u kojem se lijepo vidi da voda koja pada ima energiju. I ne samo to nego je njena energija veća što ona pada s veće visine.

- pokus s mlazom vode

Djeci je najlakše odrediti da nešto ima energiju po gibanju. Zato smo mi na zgodan način prikazali da upaljač negdje u sebi skriva i kinetičku energiju. Upaljač se upali ispod papirnate trake i ona se počne okretati. S obzirom da se energija pretvara iz oblika u oblik, energija plamena je pokrenula zrak koji je pokrenuo spiralu. Ukoliko je plamen malen okretanje je polagano, veći plamen brže okreće spiralu.

- pokus kojim pokazujemo da upaljač ima kinetičku energiju

Uz razgovor i igre obradili smo energiju, a često je bilo i vrlo zabavno.