Posjet

Autor: Biljana Fluka, 16. 3. 2009.

13.3. u 11 sati, za učenike od 5. - 8. razreda, organiziran je glazbeno-scenski događaj u KD Vatroslava Lisinskog. Na programu je bilo djelo M.P. Musorgskog "Slike s izložbe" u izvedbi Zagrebačke filharmonije. Ovaj glazbeni spektakl organizirala je Hrvatska glazbena mladež uz potporu Ministarstva.

Modest Petrovič Musorgski (rus. Моде́ст Петро́вич Му́соргский, Karev, 21. ožujka1839. - Sankt Peterburg, 28. ožujka1881.), ruski skladatelj.

Po zvanju je bio časnik, ali je napustio vojnu službu da bi se priključio skupini nacionalno orijentiranih skladatelja "Petorica", no svojim je umjetničkim stajalištem i originalnošću glazbenog izraza, koji zasniva na obilježjima izvornog ruskog folklora, ostao neovisan. U solo pjesmama prikazuje likove iz naroda i dočarava svijet dječjih doživljaja. U monumentalnoj povijesnoj operi "Boris Godunov" za nositelja radnje stavlja narod. U svoje vrijeme bio je neshvaćen i nepriznat, ali je svojim originalnim glazbenim jezikom otišao daleko ispred suvremenika i utjecao na impresioniste i skladatelje slavenskih zemalja.

Hrvatska glazbena mladež i Zagrebačka filharmonija i Koncertna dvorana Vatroslava Lisinskog u Zagrebu zajednički realiziraju glazbeni spektakl za djecu i mlade SLIKE S IZLOŽBE od 11. – 14. ožujka 2009. u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog  s programom jednog  od najčešće izvođenih orkestralnih djela za mlade slušatelje  širom  glazbenih pozornica svijeta „SLIKE S IZLOŽBE“  skladatelja M.P. Musorgskog u orkestraciji M. Ravela.
Cilj koncertne izvedbe je mogućnost mladim slušateljima da dožive glazbu  u  konvencionalnoj dvorani,  u izvedbi profesionalnog orkestra  sastavljenog od naših vrhunskih glazbenika pod dirigentskim vodstvom mladog dirigenta. Smatramo da je to „pravi“ način  osnaživanja buduće glazbene  publike  koja će slušanjem znati cijeniti vrijednosti klasične glazbe i uživati u njoj. Mlade osobe u najvažnijoj životnoj dobi stvaraju prioritete slušanja glazbe. Hrvatska glazbena mladež, odabranom glazbom , iz godine u godinu,  želi ponuditi da i  umjetnička glazba dođe na listu njihovih prioriteta slušanja.