Terenska nastava

Autor: Biljana Fluka, 12. 11. 2009.

TERENSKA NASTAVA 8. razred LIČKO – SENJSKA ŽUPANIJA

LIKA – Vrila Gacke - Otočac – Smiljan

Dana 6.studenoga 2009. 35 učenika 8. razreda u pratnji razrednica Marije Šimičić i Jadranke Kruljac te učiteljice fizike Katarine Tršinski bili su na terenskoj nastavi u Lici.

U upoznavanju prirodnih, kulturnih i povijesnih značajki ovog dijela naše domovine nije nas mogla ni kiša omesti.

Vožnja autocestom do Otočca ( usputno zaustavljanje ) te dalje do jednog od  Vrila Gacke – razgled Majerovog vrila na kojem se nalaze obnovljene mlinice,koje koriste snagu vode za mljevenje žita. Vlasnik, gospodin Majer upoznao nas je sa starim običajima ovog kraja.  Tradicija mlinarenja stara je oko 5. stoljeća i predstavlja zavičajnu i hrvatsku baštinu koju treba sačuvati i zaštititi od zaborava. Isto tako treba očuvati i stare narodne običaje i zanate.

Mogli smo kupiti i brašno pripremljeno na starinski način. Probali smo i domaći kruh.

Prošli smo i vodenice i jezerce Tonkovića vrila. Vidjeli smo i patkice.

Slijedi vožnja do Ličkog Lešća i još jedan od izvora rijeke Gacke – izvor Pećina gdje je smješten HRVATSKI CENTAR ZA AUTOHTONE VRSTE RIBA I RAKOVA KRŠKIH VODA. Stručni vodič, djelatnik Centra upoznao nas je s posebnostima rijeke Gacke.

Autohtona potočna pastrva polako, ali sigurno nestaje iz krških rijeka. Potiskuje je kalifornijska pastrva. Jedan od najvažnijih zadataka ovog Centra je spasiti autohtonu vrstu od izumiranja, te povećati brojnost domaće pastrve i riječnog raka u našim rijekama.

Nakon predavanja, rješavali smo kviz znanja. Najbolji su dobili kemijske olovke. Ponijeli smo i Knjižicu znanja, vrijednu knjižicu koja nas uči o važnosti očuvanja prirode i biološke raznolikosti. Mikroskopirali smo škrge ribe, obišli bazene. Popeli smo se do obližnje špilje Pećina po kojem je izvor i dobio ime. Ovdje su pronađeni tragovi čovjeka od prije 12000 godina – pleme Japoda. Na Vidikovcu smo mogli sagledati svu ljepotu Gacke doline.

Nastavak putovanja prema Gospiću i Smiljanu – obilazak MC « NIKOLA TESLA» uz stručno vodstvo. Rodna kuća , ispitna stanica, projekcija kraćeg filma u multimedijalnom centru. Upoznali smo životni put i genijalnost velikog izumitelja.

Poigrali smo se na obližnjem igralištu.

U blizini Gospića nalazi se Veliki Žitnik, rodno mjesto Ante Starčevića, Oca Domovine.

Na kraju našeg putovanja okrijepili smo se obilnim ručkom u Staroj potkovi.

Na povratku, prema Zagrebu pogledali smo DVD Policijska akademija 5. Bilo je puno smijeha ne samo zbog filma nego i zbog prepričavanja dogodovština današnjeg dana. Dobili smo radne listiće iz fizike i matematike koje ćemo riješiti kod kuće. Čeka nas i vježbenica iz geografije u kojoj imamo riješiti nekoliko zadataka.

Vratili smo se oko19 sati pred školu, odakle smo krenuli u rano jutro (7 sati) sretni i zadovoljni ispunivši sve ciljeve koje smo trebali ostvariti:

Projekt : Tko je bio Nikola Tesla, a tko Ante Starčević?

Zaštita autohtonih vrsta i biološke raznolikosti

Zaštita prirodne, kulturne i povijesne baštine Like

Zidne novine :Lika  - Slavni Ličani (zadatak novinarske grupe )

Dobar provod i razonoda, dobro raspoloženje