Terenska nastava i posjeti

Terenska nastava

Autor: Biljana Fluka, 6. 11. 2019.

Neobičan obilazak Zagreba učenika dodatne nastave iz engleskog jezika

22. 10. učenici dodatne nastave engleskog jezika osmih razreda razgledali su stari dio Zagreba na neobičan način. Naravno, priče i komunikacija odvijala se na engleskom jeziku.

Svi smo željeli čuti tajanstvene priče zapisane u zagrebačkoj povijesti, koje je Iva Silla, pokretačica turističke ture Ghosts and Dragons Tour, iskopala iz starih knjiga. Okupili smo se kod Kamenitih vrata u predvečerje, jer, kako Iva kaže, tada je najbolje vrijeme za „spooky stories“ (strašne priče). Od mnogobrojnih legendi čuli smo priču u djevojci u bijeloj haljini – U kuli uzidanoj u palaču Magdalenić-Drašković-Jelačić viđali su djevojku u bijeloj haljini. Danas je tamo skladište Muzeja Grada Zagreba u Demetrovoj ulici na broju 9. Malo niže, na broju tri, u dvorištu kuće otkriva ploču s natpisom “Paul David von Vakanovich, umro 21. lipnja 1818. u četvrtoj godini starosti”. Nikad ekshumirani srednjovjekovni vojnici umrli od sifilisa leže i ispod parka Grič, okupljališta srednjoškolaca prije večernjeg izlaska. Saznajemo da su u starom gradu stoljećima ljudi pokapali svoje mrtve odmah pokraj crkava, starih bedema.
Razgled smo završili na Jurjevskom groblju, nekad poznato kao groblje “Kraj kestena”, koje je u 17. st.  bilo najveće groblje na Gradecu.

Ovdje su bili pokopani znameniti Iliri, koji su raseljeni kad se Mirogoj gradio. No neki stari grobovi ostali su ovdje. Učenici su zainteresirano slušali priče i gledali simbole na nadgrobnim spomenicima. A na jednom se ukazala lubanja s prekriženim kostima što je nekada, doznali smo, bio uobičajen način označavanja posljednjeg počivališta.

Nakon dvosatnog hoda i zanimljivog obilaska vratili smo se kućama puni dojmova.