Terenska nastava i posjeti

Posjet

Autor: Biljana Fluka, 17. 11. 2018.

SEDMAŠI I OSMAŠI U MUZEJU SUVREMENE UMJETNOSTI

Dana 5. listopada 2018. učenici sedmih i osmih razreda posjetili su Muzej suvremene umjetnosti i pogledali dokumentarni film Ovisnost o internetu. Redateljice filma Hilla Medalia i Shosh Shlam 2013. godine snimile su ovaj film u jednoj instituciji u Kini u kojoj se mladi liječe od ovisnosti o internetu.

U filmu je prikazan život pretežno muških tinejdžera koji su više od šest sati dnevno provodili u internet cafeu te nisu bili svjesni koliko vremena troše  igrajući igrice. Dječake su u kamp doveli očajni roditelji. Gledajući film, saznajemo da su neki dječaci igrali igrice od dva tjedna do dva mjeseca. Posljedica takvog načina života bio je prelazak iz stvarnog u virtualni svijet. Razdoblje koje su proveli u centru dječacima nije bilo nimalo lako. Jedan od dječaka čak je organizirao bijeg iz rehabilitacijskog centra te zbog toga bio osuđen na samicu u kojoj je ostao deset dana kako bi preispitao svoj postupak. U filmu možemo vidjeti kakav su odnos dječaci imali sa svojim roditeljima i koji su uzroci zbog kojih su se otuđili i bježali u virtualni svijet: prezaposlenost roditelja te nedovoljna komunikacija i emocionalna nepovezanost s roditeljima. U rješavanju ovisnosti dječacima su pomagali liječnici i psihijatri. U centru su imali nastavu, bili su primorani na određenu disciplinu (jutarnje vježbanje, meditiranje, pospremanje, razgovor). Film završava izlaskom jednog od dječaka iz kampa. Ovaj nas film svakako navodi  na razmišljanje o tome u kakvom svijetu i društvu živimo.

Nakon odgledanog filma učenici su sa stručnim voditeljima kratko analizirali film, a zatim otišli u razgled Muzeja te pogledali izložbe Eksperimentalni atelje i Početnica za konceptualce. Izložbe su bile suvremenog karaktera te su učenici vidjeli nešto drugačiji način izlaganja umjetničkih djela. Kući su se vratili puni dojmova i preispitivanja.

Angelina Hukman, Julia Haramustek, 7.a