Terenska nastava i posjeti

Terenska nastava

Autor: Biljana Fluka, 20. 11. 2018.

RAZGLED LENUZZIJEVE POTKOVE

9. studenog 2018. učenici sedmih razreda u pratnji profesorice Hrvatskog jezika Ive Uremović i školske knjižničarke Adriane Pavlović prošetali su gradom kako bi razgledali Lenuzzijevu potkovu. Lenuzzijevu ili Zelenu potkovu čini sedam zagrebačkih trgova i parkova koji su nazvani potkova jer izgledom podsjećaju na slovo u. Zelena potkova ime je dobila po arhitektu Milanu Lenuzziju koji se bavio arhitektonskim i prostornim projektiranjem i koji je u 19.stoljeću radio na uređenju parkova i trgova Donjeg grada.

Prilikom obilaska Zelene potkove učenici su saznali ponešto o nastanku i nazivu svakog trga. Krenuvši od Trga Republike Hrvatske, razgledavali su redom trgove i parkove: Trg Mažuranića  gdje su saznali ponešto o braći Mažuranić, Trg Marka Marulića koji je dobio ime po ocu hrvatske književnosti Marku Maruliću, Botanički vrt kojim su prošetali i uživali u prekrasnom jesenskom pejsažu, Trg dr. Ante Starčevića na kojem su vidjeli sjedište gradske knjižnice, zatim Trg kralja Tomislava, poznati Tomislavac, Strossmayerov trg te konačno park Zrinjevac. Svoja saznanja o svakom dijelu potkove zabilježili su video snimkama i fotografijama. Nakon iscrpnog razgleda i šetnje okrijepili su se u obližnjem McDonald'su te se zadovoljni vratili svojim kućama.

Ana Orešković, Angelina Hukman, 7.a