Terenska nastava i posjeti

Posjet

Autor: Biljana Fluka, 2. 1. 2019.

Obilazak Kuće Šenoa

Početkom prosinca učenici sedmih razreda su s profesoricom Hrvatskog jezika Ivom Uremović i knjižničarkom Adrianom Pavlović posjetili Kuću književnika Augusta Šenoe. Obiteljska kuća Augusta Šenoe nalazi se u Mallinovoj 27 u blizini Ribnjaka i sinonim je za kulturnu baštinu koju su stvorili članovi obitelji Šenoa tijekom 182 godine života u Zagrebu.

Prije samog posjeta Kući, tijekom šetnje Vlaškom ulicom, zaustavili smo se pored kipa Augusta Šenoe koji je izradila kiparica Marija Ujević Galetović. Nakon što smo se slikali pored kipa, snimili smo i video uradak u kojem je učenica Katarina Carek krasnoslovila Šenoinu pjesmu Zagrebu.

Obilazak Šenoine kuće trajao je otprilike dva sata. U kući nas je ljubazno dočekala gospođa Jasmina Reis koja nas je upoznala s mnogim zanimljivostima iz Šenoina života i života njegove obitelji. Pozorno slušajući njezino predavanje, razgledavali smo kuću te smo saznali da je, osim što je bio pripovjedač i pjesnik, Šenoa bio i gradski bilježnik i senator, urednik nekoliko časopisa, kazališni kritičar i dramatičar. Hrvatski jezik počeo je govoriti s devet godina kada je njegova obitelj iz Češke doselila u Hrvatsku. Suprugu Slavu, s kojom je imao šestero djece, upoznao je na balu u Velikoj Gorici. Zalagao se za obrazovanje djevojčica, jednako kao i za obrazovanje dječaka, o čemu je pisao i u pripovijesti Branka.  U radnoj sobi u kojoj je stvarao svoja poznata književna djela vidjeli smo puno obiteljskih uspomena i predmeta: Šenoin radni stol, obiteljske fotografije, pisaći stroj i sl. Šenoa je bio brižan i odgovoran otac. Pokazali su nam i atelje njegova sina Branka koji se bavio slikanjem. Najviše nas se dojmio zid s muralom na kojem je naslikan hram u prašumi sakriven lijanama.

Bilo nam je zanimljivo čuti i vidjeti kako je živio naš poznati književnik. Nakon razgledavanja kuće nastavili smo razgovor o zanimljivostima koje smo čuli i vidjeli. Na kraju smo po želji donirali novac za obnovu kuće. Nakon izlaska iz Kuće počastili smo se pizzom i kratkom šetnjom gradom.

Tin Marković, 7.a